Archive for Luty, 2013

Kaski rowerowe powinny być traktowane tak samo jak pasy samochodowe, ponieważ podobnie chronią rowerzystów przed skutkami różnorakiego rodzaju wypadków. Dziwi więc postępowanie całej rzeszy ludzi, którzy otwarcie tę kwestię zaniedbują, nawet pomimo faktu, iż wyposażenie to nie tylko wpływa na poziom bezpieczeństwa, ale także jest wygodne, ma różne fasony, wzory, czy też kolory. Zanim jednak na te parametry w ogóle spojrzymy, należy pierw zapoznać się ze swoimi oczekiwaniami i w kontekście tychże wyłonić dany model, a tych jest naprawdę bardzo dużo.

 

Rodzaje kasków

kask_rowerowy2I tak oto, wśród kasków rowerowych można wyróżnić kaski MTB, które charakteryzują się umocowanym z przodu daszkiem (możliwym do odpięcia), wykonaniem ze styropianu pokrytego sztucznym tworzywem i otworami wentylacyjnymi, czy ogólnym przystosowaniem do wymagań rowerzystów miejskich, kaski szosowe, które charakteryzują się właściwościami podobnymi do powyższych, ale mają bardziej aerodynamiczny kształt, kaski typu Full Face, które charakteryzują się osłonami na szczęką i większą część czaszki, możliwością dopięcia gogli oraz ogólnym przystosowaniem do sportów takich jak downhill, a także kaski typu Orzeszek, które charakteryzują się lepszą ochroną niż MTB, większym polem widzenia niż Full Face oraz ogólnym przystosowaniem do wymagań Freeriderów czy BMX-owców.

 

Pozostałe parametry

kask_rowerowy1Rodzaj to jednak nie wszystko, ponieważ należy też spojrzeć na wielkość lub dopasowanie takowych, tym bardziej że niektóre mają sztywną rozmiarówkę, a inne można wyregulować. I tak oto, jeśli chodzi o te pierwsze, przyjmuje się osiem rodzajów, uzależnionych od obwodu głowy, czego potwierdzeniem są na przykład modele dziecięce (46-57 cm), modele uniwersalne dla mężczyzn (54-61 cm), czy modele średnie (55-59 cm). Jeśli chodzi zaś o modele regulowane, należy dopasowywać je do swoich indywidualnych wymogów, pamiętając o właściwej ochronie czoła, odpowiednim unieruchomieniu, czy o właściwym wyregulowaniu pasków wkoło uszu.

Rower dziecięcy powinien być przede wszystkim bezpieczny – to podstawa i głównie pod tym kątem należy dokonywać wyboru pierwszego roweru dla swojego dziecka. Wielu rodziców, którzy planują zakup roweru dziecięcego, zastanawia się, czy musi być on koniecznie nowy, czy też pojazdy oferowane przez komisy lub outlety rowerowe są równie bezpieczne i nadają się dla najmłodszych rowerzystów.

 

dziecko_na_rowerku

Nowy kontra stary

Nowy czy używany?

Wszystko zależy oczywiście od kwoty, jaką planujemy wydać na pierwszy dziecięcy rower czy rowerek. Jeśli nie mamy żadnych ograniczeń, udajemy się po prostu do najbliższego sklepu rowerowego – koniecznie z dzieckiem! (bardzo ważne, by dziecko „przymierzyło” rower przed zakupem) – i wybieramy najodpowiedniejszy model. Jeśli jednak mamy określony „budżet” lub po prostu chcemy zaoszczędzić albo lubimy polować na okazje, możemy odwiedzić outlet rowerowy warszawa, poszukać promocji i wyprzedaży, czy też udać się do komisu rowerowego i rozważyć zakup używanego roweru dla dziecka.

Dziecięce rowery używane, głównie markowe, sprzedawane w komisach oferujących również serwis, mogą być równie dobre jak nowe, ale przy ich zakupie należy zachować większą niż podczas kupowania nowego roweru ostrożność – zwrócić baczniejszą uwagę na jakość jednośladu, zapytać o przegląd, ewentualną gwarancję etc.

Bezpieczny i dopasowany!

To, co jest bowiem najważniejsze w rowerze dziecięcym, to jego bezpieczeństwo i związana z nim najwyższa jakość oraz idealne dopasowanie do dziecka. Wbrew powszechnym przekonaniom nie należy kupować roweru „na wyrost” (żeby starczył rosnącemu dziecku na dłużej), gdyż niedopasowany, zbyt duży rower może stanowić dla dziecka zagrożenie, a jazda na nim może okazać się nie tylko nieprzyjemna (i zrazić dziecko do roweru), ale też – tragiczna w skutkach. Bez względu więc na to, czy kupujemy nowy, czy używany rower dla swojego dziecka, zawsze musimy zwrócić szczególną uwagę na gwarantującą bezpieczeństwo wysoką jakość oraz idealne dopasowanie do małego rowerzysty.

dziecko_rowerek

Bezpiecznie na rowerze!

Nasi partnerzy