Archive for Kwiecień, 2013

15f99-tandemTo co teraz napiszę może wydawać się wręcz niesamowite, ale tandemy składane naprawdę istnieją, choć jak na razie nie są zbytnio popularne. W naszym kraju spotkanie takiego roweru graniczy z cudem, ale za granicą od czasu do czasu można zauważyć ludzi poruszających się na tandemach z wyjątkowo małymi kołami. Te małe koła dają właśnie do myślenia jeśli chodzi o składane rowery. Składane zawsze mają malutkie koła, gdyż tylko wtedy ich złożenie ma jakikolwiek sens. Takie składane tandemy posiadają także dużo niższą i węższą ramę oraz zazwyczaj są trochę krótsze.

Składanych tandemów nie produkuje żadna znana firma rowerowa tylko pewna para zapaleńców, którzy uznali, że tego typu rowery naprawdę mogą być potrzebne. Składany tandem ich produkcji oferowany jest obecnie w trzech wersjach i po złożeniu powinien zmieścić się do dwóch walizek. Waga będzie więc podwójna w stosunku do tradycyjnego roweru składanego. Czy jednak tego typu urządzenie ma w ogóle sens? Na pewno każdy kto jeździł na składanym rowerze wie, że sprzęt ten nie nadaje się do dalszych tras. Malutkie koła sprawiają, że trzeba naprawdę mocno się na pedałować, aby z sensem się rozpędzić. Do tego składana rama niestety nigdy nie będzie tak sztywna jak w rowerze tradycyjnym, a o amortyzacji możemy tutaj zapomnieć. Sama fakt, że jest to tandem również niestety stanowi pewien minus. Nie jest to bowiem rower, który możemy zabrać pod pachę i iść z tym na przykład do pracy. Złożony mieści się do dwóch większych walizek i sporo waży, a więc jest to dobre dla osób podróżujących samochodem, które od czasu do czasu będą chciały zrobić sobie wycieczkę rowerową.

Składany tandem z pewnością można zaliczyć do bardzo ciekawych gadżetów rowerowych, ale czy rzeczywiście jest on tak użyteczny? Do typowej jazdy niestety nie bardzo się nadaje i jeśli to jest to jedynie rower do rodzinnych wypadów na krótkich trasach. Rower nawet po złożeniu jest dość nieporęczny, a jego zminiaturyzowana konstrukcja sprawia, że jazda na tym urządzeniu naprawdę męczy.

rower_hybrydowyPodobnie jak w przypadku zakupu części rowerowych, o czym już pisaliśmy na łamach tego bloga, również kupno roweru i wybór miejsca, w którym dokonamy zakupu (sklep, komis rowerowy czy outlet rowerowy warszawa), jest uzależnione przede wszystkim od zasobności portfela kupującego. Bez względu jednak na zamożność rowerzysty, są miejsca, które zdecydowanie można polecić, a także takie, które należy omijać szerokim łukiem.

 

Gdzie NIE należy kupować roweru?

Bez wątpienia nie należy kupować roweru w supermarketach – oferowane w nich jednoślady to bowiem raczej produkty roweropodobne, a nie bezpieczne, trwałe i wytrzymałe rowery. Nie powinno się więc dla oszczędności ryzykować uszczerbku na zdrowiu lub życiu (oraz konieczności wydawania fortuny na naprawianie ciągle szwankującego roweru niskiej jakości czy wymianę praktycznie wszystkich części, z których się składa). Kupowaniu roweru w markerach mówimy więc zdecydowane NIE!

Nieco ryzykowne jest również kupowanie roweru na giełdach rowerowych, ale ryzyko to jest porównywalne z ryzykiem natrafienia na oszusta w każdym innym miejscu – mówimy więc NIE nierozważnemu podejmowaniu decyzji i zachęcamy do szczególnej ostrożności podczas kupowania roweru używanego od osoby prywatnej.

 

Gdzie warto kupować rower?

Oczywiście najbardziej polecanym, stuprocentowo pewnym miejscem jest sklep rowerowy oferujący nowe rowery wysokiej jakości, na gwarancji etc. Warto też zapoznać się z ofertą outletów rowerowych oraz – zwłaszcza jeśli nie stać na nowy rower określonego rodzaju i jakości – komisów rowerowych. Niejeden komis i outlet rowerowy oferuje bowiem najwyższej jakości rowery w doskonałym stanie i cenie znacznie niższej niż w jakimkolwiek sklepie.

Warto też rozglądać się za przecenami i promocjami oferowanymi zarówno w sklepach, jak i outletach i komisach, bo niekiedy można natrafić na naprawdę korzystną obniżkę cen i niespotykaną okazję kupienia roweru w rewelacyjnej cenie. To rozwiązanie jest jednak polecane głównie osobom, którym nie spieszy się z zakupem roweru i którzy lubią cierpliwe „polowanie na okazje”.

Nasi partnerzy