Archive for Lipiec, 2013

9_mity i faktyRowery to wyposażenie, które cechuje się wprost olbrzymią popularnością, a jak to w takich sytuacjach bywa, olbrzymia popularność to olbrzymia ilość plotek i przekłamań na tematy zeń związane. Warto je więc weryfikować, tym bardziej że coraz częściej spotykamy się z dyskryminacją, jakiej doświadczają i profesjonalni rowerzyści, i amatorzy tego sportu, tym bardziej że jest ona przejawem niekompetencji oraz złej woli.

 

Rowery są niebezpieczne

I tak oto po pierwsze, gdy mamy na myśli rower, niejednokrotnie ulegamy wpływowi przekonania, iż jest to sport niebezpieczny, ponieważ może nas przejechać auto. Jaka jest jednak prawda? A no taka, że wypadek polegający na uderzeniu samochodu w rowerzystę od tyłu to jeden z najrzadszych tego typu w skali całego ruchu drogowego, bowiem przeciętny kierowca obawia się przeciętnego rowerzysty, zachowuje wobec niego szczególną ostrożność i porusza obok przy utrzymaniu odpowiedniej odległości.

9_mity i fakty2

 

Rowerzyści łamią prawo

Po drugie, bardzo często możemy się spotkać z opinią, iż kolarstwo to dyscyplina, w której nagminnie łamie się prawo, przez co praktykujący ją nie zasługują na szacunek. Jest to bardzo dziwne, ponieważ żadne statystyki nie mówią o większej częstotliwości łamania przepisów ruchu drogowego ze strony tychże od częstotliwości łamania przepisów ze strony kierowców, a wręcz przeciwnie.

 

Drogi są dla samochodów

Kolejnym mitem jest twierdzenie, iż polskie drogi są wyłącznie dla samochodów, bowiem rowerzyści mają i ścieżki rowerowe, i drogi rowerowe, i wiele innych tego typu, wydzielonych specjalnie dlań. Dlaczego? A no dlatego, iż kodeks ruchu drogowego jednoznacznie podkreśla, że owszem, rowerzysta ma obowiązek poruszania się na wyżej wymienionych, ale jeśli takowych na swej trasie nie zastanie, musi zjechać na pobocze bądź właśnie na jezdnię (gdy owego pobocza również nie ma).

 

Gadżety rowerowe są bezużyteczne

Na koniec warto też wspomnieć o ludziach, którzy twierdzą, iż szeroko rozumiane wyposażenie gadżetowe, takie jak na przykład dzwonki rowerowe, to przeżytek, z którego nikt nie korzysta. Otóż jest dokładnie odwrotnie, ponieważ każdy z takowych gadżetów ma określoną funkcję, czego potwierdzenie stanowi właśnie chociażby owy dzwonek, którego funkcją jest funkcja ostrzegawcza.

Podsumowując, zanim przytakniemy i zgodzimy się z czyjąś opinią na temat szeroko rozumianych rowerów, zastanówmy się nad jej wartością merytoryczną, ponieważ może okazać się tak, iż ktoś na owych mitach po prostu bazuje.

bagaznik rowerowySamochodowy bagażnik rowerowy musi być wybrany rozsądnie, ponieważ jego złe dopasowanie stanowi zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego, dla samochodu i wreszcie dla samych rowerów. Jak więc takowy dopasować? A no poprzez zwrócenie uwagi na kilka naprawdę ważnych aspektów.

Zastosowanie

I tak oto po pierwsze, warto przemyśleć, czy rowery nań będziemy przewozić często, czy konkretny model jest łatwy w przenoszeniu, czy jest on na tyle trwały, aby wytrzymać nawet najdłuższe trasy, czy rower nie przesuwa się nań w trakcie podróży, czy jest on wystarczająco lekki, aby podnieść go samodzielnie i czy nie będzie problemu z parkowaniem zeń w garażu.

 

Rowery

Po drugie, dobrze jest też zastanowić się nad ilością przewożonych rowerów i dostosowaniem doń konkretnego modelu, nad ich rodzajem (inne bagażniki przewiozą bowiem rowery poziome, a inne przykładowe tandemy), a także nad przewidywanym sposobem montażu, uwzględniającym chociażby rowery dla dziecka.

 

Samochód

Po trzecie natomiast, pomyślmy i o tym, czy nasz samochód posiada hak, czy bagażnik będzie zamontowany tylko do jednego pojazdu bądź może do kilku, czy wolelibyśmy bagażnik tylny bądź może na dach, czy mamy koło zapasowe i czy przewidujemy zmianę auta na przestrzeni kilku najbliższych lat.

 

Bezpieczeństwo i koszty

Po czwarte wreszcie, pochylmy się nad zabezpieczeniami bagażnika przed rysowaniem lakieru i przed kradzieżą, nad ilością pieniędzy, które jesteśmy w stanie nań przeznaczyć, nad podejściem do tego zakupu w kontekście tego, czy jest on nabytkiem sezonowym bądź może na lata i nad jego uniwersalnością.

Dopiero natomiast po uzyskaniu wszystkich tych informacji można odwiedzić sklep ostrokołowy, komis rowerowy w warszawie lub inny tego typu obiekt, mając jednoczesną pewność, że wybierzemy bagażnik spełniający wszystkie nasze oczekiwania. Owszem, analiza owych parametrów bywa nieco żmudna i męcząca, ale mowa tu przecież o wydatku stosunkowo drogim, dlatego warto poświęcić te kilka chwil i wyłonić ofertę wprost idealną.

Nasi partnerzy