Kaski rowerowe powinny być traktowane tak samo jak pasy samochodowe, ponieważ podobnie chronią rowerzystów przed skutkami różnorakiego rodzaju wypadków. Dziwi więc postępowanie całej rzeszy ludzi, którzy otwarcie tę kwestię zaniedbują, nawet pomimo faktu, iż wyposażenie to nie tylko wpływa na poziom bezpieczeństwa, ale także jest wygodne, ma różne fasony, wzory, czy też kolory. Zanim jednak na te parametry w ogóle spojrzymy, należy pierw zapoznać się ze swoimi oczekiwaniami i w kontekście tychże wyłonić dany model, a tych jest naprawdę bardzo dużo.

 

Rodzaje kasków

kask_rowerowy2I tak oto, wśród kasków rowerowych można wyróżnić kaski MTB, które charakteryzują się umocowanym z przodu daszkiem (możliwym do odpięcia), wykonaniem ze styropianu pokrytego sztucznym tworzywem i otworami wentylacyjnymi, czy ogólnym przystosowaniem do wymagań rowerzystów miejskich, kaski szosowe, które charakteryzują się właściwościami podobnymi do powyższych, ale mają bardziej aerodynamiczny kształt, kaski typu Full Face, które charakteryzują się osłonami na szczęką i większą część czaszki, możliwością dopięcia gogli oraz ogólnym przystosowaniem do sportów takich jak downhill, a także kaski typu Orzeszek, które charakteryzują się lepszą ochroną niż MTB, większym polem widzenia niż Full Face oraz ogólnym przystosowaniem do wymagań Freeriderów czy BMX-owców.

 

Pozostałe parametry

kask_rowerowy1Rodzaj to jednak nie wszystko, ponieważ należy też spojrzeć na wielkość lub dopasowanie takowych, tym bardziej że niektóre mają sztywną rozmiarówkę, a inne można wyregulować. I tak oto, jeśli chodzi o te pierwsze, przyjmuje się osiem rodzajów, uzależnionych od obwodu głowy, czego potwierdzeniem są na przykład modele dziecięce (46-57 cm), modele uniwersalne dla mężczyzn (54-61 cm), czy modele średnie (55-59 cm). Jeśli chodzi zaś o modele regulowane, należy dopasowywać je do swoich indywidualnych wymogów, pamiętając o właściwej ochronie czoła, odpowiednim unieruchomieniu, czy o właściwym wyregulowaniu pasków wkoło uszu.
Leave a Reply

Nasi partnerzy