15f99-tandemTo co teraz napiszę może wydawać się wręcz niesamowite, ale tandemy składane naprawdę istnieją, choć jak na razie nie są zbytnio popularne. W naszym kraju spotkanie takiego roweru graniczy z cudem, ale za granicą od czasu do czasu można zauważyć ludzi poruszających się na tandemach z wyjątkowo małymi kołami. Te małe koła dają właśnie do myślenia jeśli chodzi o składane rowery. Składane zawsze mają malutkie koła, gdyż tylko wtedy ich złożenie ma jakikolwiek sens. Takie składane tandemy posiadają także dużo niższą i węższą ramę oraz zazwyczaj są trochę krótsze.

Składanych tandemów nie produkuje żadna znana firma rowerowa tylko pewna para zapaleńców, którzy uznali, że tego typu rowery naprawdę mogą być potrzebne. Składany tandem ich produkcji oferowany jest obecnie w trzech wersjach i po złożeniu powinien zmieścić się do dwóch walizek. Waga będzie więc podwójna w stosunku do tradycyjnego roweru składanego. Czy jednak tego typu urządzenie ma w ogóle sens? Na pewno każdy kto jeździł na składanym rowerze wie, że sprzęt ten nie nadaje się do dalszych tras. Malutkie koła sprawiają, że trzeba naprawdę mocno się na pedałować, aby z sensem się rozpędzić. Do tego składana rama niestety nigdy nie będzie tak sztywna jak w rowerze tradycyjnym, a o amortyzacji możemy tutaj zapomnieć. Sama fakt, że jest to tandem również niestety stanowi pewien minus. Nie jest to bowiem rower, który możemy zabrać pod pachę i iść z tym na przykład do pracy. Złożony mieści się do dwóch większych walizek i sporo waży, a więc jest to dobre dla osób podróżujących samochodem, które od czasu do czasu będą chciały zrobić sobie wycieczkę rowerową.

Składany tandem z pewnością można zaliczyć do bardzo ciekawych gadżetów rowerowych, ale czy rzeczywiście jest on tak użyteczny? Do typowej jazdy niestety nie bardzo się nadaje i jeśli to jest to jedynie rower do rodzinnych wypadów na krótkich trasach. Rower nawet po złożeniu jest dość nieporęczny, a jego zminiaturyzowana konstrukcja sprawia, że jazda na tym urządzeniu naprawdę męczy.
Leave a Reply

Nasi partnerzy