Union Cycliste Internationale, czyli Międzynarodowa Unia Kolarska, to instytucja o charakterze międzynarodowym, której główne założenie stanowi poprawa jakości szeroko rozumianego kolarstwa, zaczynając od organizowania zawodów, poprzez podnoszenie standardów obejmujących wyposażenie rowerowe, a na kontroli zawodników, ustalaniu list rankingowych w poszczególnych dyscyplinach i ich propagowaniu kończąc. Wszystko to natomiast koordynowane z centrum UCI, znajdującego się we Szwajcarii, a dokładniej w mieście Aigle.

9_uci

Historia UCI

Jak to wszystko się jednak zaczęło? Początków Międzynarodowej Unii Kolarskiej należy dopatrywać się już w roku 1900, kiedy to kilka krajowych organizacji rowerowych skrzyknęło się w Paryżu i stworzyło wspólny projekt, zrzeszający je wszystkie w jeden twór. Oczywiście czas płynął do przodu, UCI musiało stworzyć dodatkowe organy pomocnicze, zwiększano rozmach i ogólnie, dążono do maksymalnego unowocześnienia swoich działań, dzięki czemu obecny kształt tejże możemy obserwować dziś. Bez względu więc na to, czy mamy na myśli kolarstwo górskie, trial rowerowy czy inne dyscypliny, które Unia obsługuje- organizowane są przezeń mistrzostwa świata i inne imprezy tego typu, ustalane są konkretne ich reguły, przyznawane są licencje zawodnicze, a także prowadzone są rankingi zawodowe. Warto jednak pamiętać, iż działalność Union Cycliste Internationale nie dotyczy jeszcze sportów, w których dominują rowery poziome oraz rowery eksperymentalne, ale specjaliści jednoznacznie twierdzą, iż zmiana tego stanowiska to jedynie kwestia czasu.

 

Dyscypliny sportowe

Jeśli chodzi zaś o bardziej szczegółowe nań spojrzenie, do dyscyplin funkcjonujących zawodowo w ramach UCI należy:

- kolarstwo dla osób niepełnosprawnych

- kolarstwo szosowe

- tradycyjne kolarstwo górskie

- kolarstwo typu przełajowego

- kolarstwo typu torowego

- tak zwany indoor cycling

- kolarstwo trialowe

- BMX

 

Podsumowując, gdy będziemy odwiedzać przykładowy serwis rowerowy warszawa centrum i poszukiwać weń części do naszych rowerów, pamiętajmy, iż sport ten to nie tylko jeżdżenie w proste, rodzinne trasy. To również międzynarodowy biznes, objęty patronatem przez poważne organizacje, w związku z czym bagatelizowanie go jest nie na miejscu.
Leave a Reply

Nasi partnerzy